Budapest XVIII. kerület, Pestszentlőrinc-Pestszentimre állami zeneiskolája 1969-ben vált önálló intézménnyé. Iskolánk 1983-ban kapott önálló épületet a Gyöngyvirág u. 7-9. sz. alatt. A 20 éves évforduló alkalmával 1990-ben felvettük Dohnányi Ernő zongoraművész-tanár, zeneszerző, karmester nevét. A névadó ünnepséget Amerikából megtisztelték jelenlétükkel a zeneszerző gyermekei McGlynné Dohnányi Ilona és Dohnányi-Salacz Gyula.

A zeneiskola tanulói és tanári létszáma az eltelt évek alatt folyamatosan bővült, jelenleg 1000 diák tanul 71 pedagógus irányításával 14 tanszakon. Hangszerparkunkat és zenei könyvtárunkat folyamatosan fejlesztettük, hol a kölcsönzés ingyenes. Profilunknak az amatőr közösségi muzsikálást választottuk, ennek eredményeként az következő együttesek működnek az iskolában: Gyermek Vonószenekar, Ifjúsági Vonószenekar, Gyermek Fúvószenekar, Ifjúsági Fúvószenekar, Harmonika-együttes, Gitár-együttes, Cselló-együttes, Citera-együttes, Kórus. Az együttesek több alkalommal sikeresen felléptek itthon és külföldön is.

A zenekarok mellett nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra, növendékeinkkel rendszeresen részt veszünk különböző szakmai fórumokon, találkozókon, fesztiválokon, versenyeken és vetélkedőkön, hol eredményes szereplésükkel, tanáraikkal közösen számos díjban részesültek. Több tehetséges tanítványunkat irányítottuk zenei pályára, kikből hivatásos muzsikusok lettek, közülük játszanak a Magyar Állami Operaházban, az Operett Színház zenekarában, a Magyar Virtuózok Kamarazenekarban, és sokan zenetanárként tértek vissza Zeneiskolákba.

Az eltelt évtizedek során hagyományossá váltak rendezvényeink, melyet a kerület lakossága is nagy érdeklődéssel fogad, úgymint Adventi Hangverseny, Virágvasárnapi Hangverseny, Tanári Hangverseny, tavaszi hangverseny, Kamaraegyüttesek hangversenye, Tanévzáró Hangverseny, Filmzenekoncertek, valamint a több mint 1500 fős közönséget vonzó Újévi hangverseny. Növendékeink és tanáraink szólistaként és kamarazenei produkciókkal rendszeres szereplői az iskolai hangversenyeknek, a kerületi ünnepségeknek, közművelődési eseményeknek.

Az elmúlt időszakban az iskola szervezésében zajlott több zenei esemény is, a Fővárosi Dalverseny, Budapesti Ifjúsági Kamarazene Találkozó, Dél-pesti Zenei Napok, Harmonika Fesztivál, Pestszentlőrinci Fúvószenekari Találkozó. Meghívásunkra külföldi ifjúsági zenekarok fogadásán túl, hazai neves előadóművészek és zenekarok is felléptek nálunk, színesítve kerületünk zenei életét.

Budapest Főváros 1990-ben „Budapestért” kitüntető zászlót adományozott az iskolának, 2005-ben „Budapestért-díj”, melyet az Iskola tantestülete kapott, 2006-ban a Magyar Művészeti Alapítványtól „Magyar Művészeti-díj”-ban részesült, 2007-ben „Kiválóra Minősített Alapfokú Művészeti Intézmény” címet kapott.